2. Förfarande
Förfarande
Titel: RFI, Digitalt stöd för laststyrning och mervärdestjänster i fjärrvärmenät
Beskrivning: ESEM har identifierat behovet av ett nytt digitalt stöd laststyrning och mervärdestjänster i fjärrvärmenät. ESEM önskar utforska möjligheterna att utforma energitjänster som kan skapa bättre inomhusklimat i fastigheter och/eller sänka kostnaderna för fjärrvärme till dessa fastigheter. ESEM önskar få information om möjliga lösningar på marknaden för detta ändamål.
Intern identifierare: UH 25-34 RFI
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Ytterligare klassificering (cpv): 48000000 Programvara och informationssystem, 48810000 Informationssystem