Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Extern drift av gruppboende (LSS)
Referensnummer: KLF 2022/58
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 85300000 Socialvård och tillhörande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Luleå kommun inbjuder er att lämna anbud på driften av gruppboende, Genvägen 21 a-c i Luleå, med 6 platser för personkrets 1.
Ett nuvarande boende på Tullgatan i Luleå kommer att flyttas till ett nytt boende som kommer att uppföras på Genvägen 21 a-c i Luleå. Befintlig personal kommer att följa med i flytten och boendet kommer inledningsvis att drivas av kommunen innan övergång till antagen leverantör sker.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 32 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 85300000 Socialvård och tillhörande tjänster, 85310000 Socialt arbete, 85311000 Social omsorg med inkvartering, 85320000 Socialvård
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen