See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: IT-konsultmäklare
Beskrivning: Sveriges riksbank har ett ständigt behov av IT-konsulter med varierande kompetens.IT-organisation en på Riksbanken utvecklas ständigt i ett högt tempo och det finns ett tryck från de olika verksamhetsdelarna på Riksbanken på en föränderlig och flexibel IT-miljö. Dessa förutsättningar gör det svårt att förutse ett framtida behov av IT-konsulter, vilken typ av kompetens vi kommer att behöva och vilken volym. Av den anledningen väljer Riksbanken att upphandla en erfaren IT-konsultmäklare.
Intern identifierare: 2025-00278
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Ytterligare klassificering (cpv): 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000