588620-2024 - Resultat
Sverige – Livsmedel, drycker, tobak o d – Butiksavtal för oregelbunda inköp
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelButiksavtal för oregelbunda inköp
BeskrivningSkellefteå kommun ämnar teckna butiksavtal för oregelbundna inköp av livsmedel till sina verksamheter. Detta avtal ska ses som ett komplement till redan tecknade livmedelsavtal och avser oregelbundna inköp av mindre förpackningar, s.k. konsumentförpackningar. Detta kan exempelvis vara uteblivna leveranser av viktiga livsmedel och även akuta beställningar av kund. Avtalet ska också kunna använda vid exempelvis inköp och socialträning i pedagogiska syften. Skellefteå kommun är en stor kommun geografiskt sätt och det är därför viktigt att kommuns verksamheter kan sluta avtal med flera fysiska livsmedelsbutiker.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:100235:Lot:1