Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Drift av ÅVC i Jörn och Boliden
Referensnummer: UH-2018-34
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90510000 Avfallshantering
II.1.4.
Kort beskrivning
Inköpsenheten upphandlar för samhällsbyggnads räkning drift, skötsel, tillsyn och löpande underhåll av återvinningscentralerna Jörn och Boliden.
Värdet på avtalet är cirka 650 000 per år. Siffran baseras på nuvarande öppethållande och omfattning. Omfattningen (öppethållande, antal fraktioner samt mängd insamlat avfall) kan öka respektive minska under avtalsperioden och entreprenören ska leverera enligt beställarens behov.
Om entreprenören vill besöka anläggningarna för att förvissa sig om hur nuvarande arbetsflöden fungerar innan anbudslämning kontaktas Tommy Marklund på 0910- 73 50 00.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 90510000 Avfallshantering, 90533000 Förvaltningstjänster i samband med avfallsupplag, 90514000 Återvinning av avfall, 98513100 Bemanningstjänster för enskilda, 90530000 Drift av avfallsupplag
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen