588754-2020 - ResultatSverige-Varberg: Finansiell leasing
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bilpool med bokningstjänst
Referensnummer: KS 2020/0246
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
66114000 Finansiell leasing
II.1.4.
Kort beskrivning
Omfattning
Upphandlingen omfattar Bilpool med bokningstjänst och kommer att resultera i ramavtal för löpande avrop av det samlade behovet under avtalstiden.
I dagsläget har Kommunen ett antal fordon som ska vara bokningsbara i leverantörens bokningstjänst. Dessa fordon ska enbart vara bokningsbara för kommunens medarbetare. I bilpoolstjänsten ska det finnas möjlighet att hyra telematiklösning, för att sätta i kommunens egna bilar.
Varbergs kommun har 4 parkeringsplatser samt laddningsplatser till förfogande för bilpoolen.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34100000 Motorfordon, 34110000 Personbilar, 48445000 Programvara för kundhantering, 50112000 Reparation och underhåll av bilar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Allmän orientering
Välkommen att lämna anbud till Varbergs kommun, vill du veta mer om Varbergs kommun gå in på www.varberg.se
I dagsläget nyttjar kommunen bilpoolstjänstbilar uppskattningsvis 6 400 timmar per år, därutöver tillkommer kommunens 23 verksamhetsbilar som ska vara bokningsbara i bokningstjänsten (av dessa är 10 st. elbilar och 12 gasbilar+ 1 buss).
Omfattningen och placeringen av fordonen/uppställningsplatserna kan komma att förändras under avtalstiden.
Föregående års (2016-- 2020) volym var ca 2 300 000 SEK och kan ses som en indikation på kommande volym men kan dock inte garanteras.
Omfattningen kan komma att förändras under avtalstiden. Leverantören förbinder sig att leverera den upphandlande myndighetens verkliga behov. Ramavtal kommer att tecknas med en (1) leverantör.
Upphandlingens omfattning har bestämts med beaktande av 4 kap 14 paragraf LOU och grundar sig på fördelen med synergieffekter, samordnade leveranser samt lägre administrativa kostnader.