588771-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Konsulttjänster för produktionsledning – Ramavtal konsulter konstruktion, hållfasthet samt produktsteknik inom luftfartsområdet
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem - Meddelande om ändring
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelRamavtal konsulter konstruktion, hållfasthet samt produktsteknik inom luftfartsområdet
BeskrivningFMV avser upphandla ett ramavtal med en (1) leverantör avseende konsulter konstruktion, hållfasthet samt produktionsteknik inom luftfartsområdet. I ramavtalet ingår position 1-3 enligt nedan. Position Benämning 1 Ingenjör inom konstruktion flyg 2 Ingenjör inom produktionsteknik 3 Ingenjör inom hållfastberäkning dynamiska/statiska laster FMV avser att teckna ramavtal med en (1) leverantör och anbudsgivare ska lämna anbud för samtliga positioner. Ramavtalet omfattar 3 positioner och har en ramavtalstid på sju (7) år med samtliga optioner inkluderade. Den bedömda volymen är 51 000 timmar, med en takvolym på 59 000 timmar.
Intern identifierare24FMVU2196
Typ av förfarandeFörhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 79415000 Konsulttjänster för produktionsledning
Ytterligare klassificering (cpv): 71300000 Ingenjörstjänster, 71333000 Maskintekniska ingenjörstjänster, 71334000 Maskin- och eltekniska ingenjörstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareRamavtal konsulter konstruktion, hållfasthet samt produktsteknik inom luftfartsområdet