588794-2021 - ResultatSverige-Umeå: Rörmokeriarbeten
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
ramavtal rörarbeten Umeå
Referensnummer: UH-2021-458
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45330000 Rörmokeriarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Objektet omfattar reparationer, underhållsarbete, ändrings- och ombyggnadsarbeten, felavhjälpning och verksamhetsservice på Regionens ägda fastigheter och förhyrda lokaler av sådan storleksordning och art för respektive beställning att de ej är lämpade att upphandlas genom anbudsinfordran. Entreprenader som på förhand bedöms ha en sammantagen kontraktssumma överstigande 30 miljoner kr kommer att handlas upp separat och utanför detta ramavtal.
Upphandlingen tillhör området Umeå.
I Umeå ingår lokaler belägna i Umeå tätort, Sävar, Hörnefors och Vännäs kommun.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Se AF-del