588799-2022 - ÄndringSverige-Stockholm: Uthyrning eller leasing av egen fast egendom
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hyresvärd Anstalt Trelleborg
Referensnummer: 2022-13932
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
70200000 Uthyrning eller leasing av egen fast egendom
II.1.4.
Kort beskrivning
Kriminalvården upphandlar en hyresvärd och fastighetsägare till en kriminalvårdsanläggning i Trelleborg som ska uppföras för Kriminalvårdens räkning och därefter förhyras av Kriminalvården. Utöver att äga och förvalta kriminalvårdsanläggningen ska hyresvärden vara byggherre och tillsammans med Kriminalvården ansvara för att kriminalvårdsanläggningen uppförs. Hyresvärden ska i detta sammanhang överta de entreprenadkontrakt som Kriminalvården upphandlar.
Information om upphandlingen
Beskrivning av upphandlingen