2. Förfarande
Förfarande
Titel: Hamnmottagning och transporter
Beskrivning: Sundsvall Energi bedriver sin huvudsakliga produktion av fjärrvärme och elkraft vid Korstaverket, där majoriteten av värmeproduktionen sker genom förbränning av avfallsbränslen i fastbränslepanna 5 (F5). Avfallsanläggningen vid Blåberget fungerar som en central för mottagning, sortering och mellanlagring av brännbart avfall. Här bearbetas brännbart grovavfall, bygg- och rivningsvirke samt trädgårdsavfall genom krossning innan det transporteras vidare till Korstaverket för användning som bränsle. Upphandlingen syftar till att säkerställa en strukturerad och kostnadseffektiv hantering, mottagning och transport från hamn av avfallsbränsle för att möta beställarens behov av avfallstransporter och bränsleförsörjning.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 90512000 Avfallstransport
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:136346:Lot:1