588941-2019 - ÄndringSverige-Stockholm: Servrar
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Datacenter 2019
Referensnummer: 23.3-5432.19
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48820000 Servrar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar:
Servrar och lagring omfattar hårdvara, programvara och tjänster för t.ex. servrar, SAN, NAS, lagringssystem, säkerhetskopiering, hypervisor och virtualisering.
Nätverk och säkerhet omfattar hårdvara, programvara och tjänster för t.ex. nätverksväxel, router, trådlösa nätverk, lastbalanserare, brandvägg, VPN, intrångsdetektering och övervakning.
Telefoniprodukter omfattar hårdvara, programvara och tjänster för t.ex. abonnentväxel, kontaktcenter, callback, röstbrevlåda, talsvar, samtalshantering, Unified Communication, stödsystem för telefoni, inspelning, softphone, fast telefon samt inomhusnät för mobiltäckning.
Datacenterlösningar omfattar all hårdvara, programvara och tjänster som omfattas av Servrar och lagring, Nätverk och säkerhet samt Telefoniprodukter. Datacenterlösningar ska användas när kunds behov ryms inom två eller flera av de andra områdena alternativt där behovet rör datacenter men inte tydligt hör hemma i något av de andra områdena.