589002-2020 - ÄndringSverige-Stockholm: Drift av dataanläggning
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Driftstjänster för Region Stockholm
Referensnummer: RS 2020-0206
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72514000 Drift av dataanläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med Upphandlingen är att teckna ett tjänstekontrakt med en leverantör av it-drifttjänster. Upphandlingen eftersträvar en för verksamheterna kvalitativ, framtidssäker och stabil leverans av it-drifttjänster som följer marknadens utveckling vad gäller exempelvis ny teknik, säkerhet och pris. Vidare eftersträvas höga tillgänglighetsnivåer ur ett slutanvändarperspektiv som anpassas efter respektive applikations behov och klassning.
För utförligare information - se ansökningsinbjudan.