Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Entreprenaddrift stödboende
Referensnummer: SON 2022/263
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 85311300 Barn- och ungdomsomsorg
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar entreprenaddrift av stödboende för barn och unga 16-20 år inom individ- och familjeomsorgen (IFO). Behovet varierar över tid. Både flickor och pojkar kan komma att placeras. Region Gotland tillhandahåller 4-5 lägenheter i Visbyområdet. Uppdraget avser tillståndspliktig verksamhet och ska utföras i enlighet med socialtjänstlagens intentioner, övrig lagstiftning och riktlinjer inom området samt upprättat avtal.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 85310000 Socialt arbete, 85311000 Social omsorg med inkvartering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar entreprenaddrift av stödboende för barn och unga 16-20 år inom individ- och familjeomsorgen (IFO). Behovet varierar över tid. Både flickor och pojkar kan komma att placeras. Region Gotland tillhandahåller 4-5 lägenheter i Visbyområdet. Uppdraget avser tillståndspliktig verksamhet och ska utföras i enlighet med socialtjänstlagens intentioner, övrig lagstiftning och riktlinjer inom området samt upprättat avtal. Utifrån uppdraget ska utföraren tillse att insatserna individanpassas och utformas i samråd med de som tas emot i verksamheten eller deras anhöriga.