589034-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Diverse hälsovård
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Företagshälsovård 2024
Referensnummer: KS 2022/989
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85140000 Diverse hälsovård
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser företagshälsovård enligt de förutsättningar som anges i dessa upphandlingsdokument och bilagor. Upphandlingen genomförs som en central upphandling och omfattar samtliga Stockholms stads nämnder samt de bolag och stiftelser som inkommit med fullmakt.
En god arbetsmiljö bidrar till ett hållbart arbetsliv och är ett av stadens mål. Ambitionen i kommande avtal är att leverantörerna ska bidra till det systematiska arbetsmiljöarbetet genom att:
- Ha ett konsultativt förhållningssätt så att chef och HR får stöd i det vardagsnära arbetet för att nå sina arbetsmiljömål.
- Synliggöra olika risker och konsekvenser av arbetsmiljön utifrån olika individuella förutsättningar.
- Med utgångspunkt i genomförda efterhjälpande insatser skapa ett lärande och en ingång till att arbeta med förebyggande insatser.
- Ha ett konsultativt förhållningssätt så att chef får stöd i främjande arbetsmiljöarbetet med grund i stadens personalpolicy.
Stadens mål är en god arbetsmiljö som främjar hälsa och säkerhet. En god arbetsmiljö bidrar både till väl fungerande verksamheter och ett långsiktigt hållbart arbetsliv för medarbetarna.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 180 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för högsta antal delkontrakt: 6
Högsta antal delkontrakt som kan tilldelas en anbudsgivare: 6
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85140000 Diverse hälsovård, 85147000 Företagshälsovård
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Del nr: 2
Del nr: 3
Del nr: 4
Del nr: 5
Del nr: 6