2. Förfarande
Förfarande
Titel: Hyra av bostäder med särskild service för vuxna enligt LSS
Beskrivning: Syftet med upphandlingen är att utse de juridiska personer som ska vara hyresvärd åt Lerums kommun avseende bostad med särskild service för vuxna enligt lagen om LSS. Lerums kommun söker långsiktigt en (eller flera) stabil hyresvärd. Upphandlingen avser blockförhyrning av: - Servicebostad ca. 8-12 platser, integrerade i ett flerbostadshus där brukare bor i egen bostad/lägenhet - Gemensamhetslokal i närheten av servicebostaden - Eventuella s k satelitlägenheter, dvs några av lägenheterna kan med fördel vara belägna i andra flerbostadshus i närområdet (max 1 km radie) från gemensamhetslokalen. 25-02-06/punkt 1.7.
Intern identifierare: SBN24.115
Typ av förfarande: Selektivt
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 70000000 Tjänster avseende fast egendom
Ytterligare klassificering (cpv): 70200000 Uthyrning eller leasing av egen fast egendom, 70310000 Uthyrning eller försäljning av byggnad
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000