589214-2020 - ResultatSverige-Göteborg: Installation av larmsystem och antenner
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Inpasseringssystem Leverans och installation
Referensnummer: 19-0083
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45312000 Installation av larmsystem och antenner
II.1.4.
Kort beskrivning
Göteborg Energi (GE) bedriver samhällskritisk verksamhet och utöver legala krav förväntar sig våra ägare och allmänheten att vi skyddar våra tillgångar, säkerställer kontrollen över våra anläggningar samt säkerställer att obehöriga inte skadar sig. Utformningen av koncernens säkerhetssystem och fysiska skydd påverkas av styrande dokument från Svenska Kraftnät avseende fysiskt grundskydd och kraven i säkerhetsskyddslagen. Förutom legala krav tillkommer Göteborg Energis egen ambition. Flera system ingår i Göteborg Energis säkerhetssystem och det största systemet är passerkontrollsystement Proaxess som även hanterar inbrotts- och överfallslarm. Installationen av Proaxess påbörjades 1996 och är idag drygt 20 år och leverantören slutar år 2020 att tillverka reservdelar och supportera programvaran.Den samlade bedömningen är att nuvarande passerkontroll- och larmsystemet inte lever upp till dagens krav.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
35121300 Säkerhetsinstallationer, 35125000 Övervakningssystem, 42961100 Passerkontrollsystem, 45312200 Installation av inbrottssystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
II.2.4) Beskrivning av upphandlingen
Projektets uppdrag är att upphandla och införa ett nytt passerkontroll- och inbrottslarmsystem för koncernen Göteborg Energi (nedan kallat Göteborg Energi) samt avveckla Proaxess. I upphandlingen ska ingå möjlighet att beställa andra säkerhetstekniska system så som kameraövervakningssystem, porttelefonisystem samt brandlarmsystem med tillhörande komponenter och installation. Med syfte att erhålla en digitaliserad och koordinerad larmhantering.
Upphandlingen ska även innefatta drift- och underhållsavtal för säkerhetstekniska system. Drift och underhållsavtalet omfattar i huvudsak felsökning och felavhjälpning, ändrings- och tilläggsarbeten samt periodiska besiktningar och kontroller.