589234-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Enköping: Avlägsnande av slam
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Slamsugning och spolning av ledningsnät samt transport av slam, ramavtal. Samordnad upphandling: Enköpings kommun, Håbo kommun
Referensnummer: TF2022/583
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90513600 Avlägsnande av slam
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser slamsugning av rensbrunnar, underhållsspolning och tv-inspektion, transport av slam till reningsverk och rensning av hängrännor och stuprör samt avloppsstopp på Enköping och Håbo kommuns fastigheter, m.m.
Leverantören ska även tillhandahålla beredskap vid oförutsedda händelser som kommunens egen driftpersonal inte hinner med själva, vid t ex oljeutsläpp eller vattenöversvämningar.
Upphandlingen är uppdelad i tre avtalsområden, en entreprenör kommer att antas per avtalsområde.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90513700 Transport av slam, 90513900 Hantering av slam
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen