58925-2023 - ResultatSverige-Eskilstuna: Fastighetsmäklartjänster avseende egen fast egendom
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal auktoriserad värderare
Referensnummer: UH 22-46
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
70100000 Fastighetsmäklartjänster avseende egen fast egendom
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalet omfattar värdering vid intrång på del av fastigheter som har blivit berörda eller blir berörd vid arbeten som Beställaren utfört eller ska utföras i fastighetsmark exempelvis skogs- och jordbruksmark, industrimark samt tomtmark i samband med förläggning av VA-ledningar, el, opto eller andra liknande arbeten. Det kan vara en värdering som kommer ligga som grund för en ledningsrätt eller skador som uppkommer inom ledningsrätten.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
70300000 Diverse fastighetsmäkleri på arvodes- eller kontraktsbasis
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen