589274-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Visby: Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Generalkonsult projektering för om- och tillbyggnad av Alléskolan, Visby
Referensnummer: TN2019/3695
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71242000 Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av generalkonsult gällande projektering för om- och tillbyggnad av Alléskolan i Visby.
Uppdraget består av framtagande av programhandling, systemhandling samt detaljprojektering av komplett förfrågningsunderlag för en utförandeentreprenad och inkluderar projekteringsledning samt i huvudsak följande fackområden:
— Arkitekt
— Storkök
— Konstruktör
— VVS-konsult inkl. styr- och övervakning, samt kyla
— El-konsult inkl. hiss
— Landskap
— Akustiker
— Brandkonsult
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71200000 Arkitekttjänster, 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71313200 Konsulttjänster för ljudisolering och akustik, 71317100 Konsulttjänster för skydd och kontroll av eldsvåda och explosion, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster, 71321300 Konsulttjänster inom VA, 71321400 Konsulttjänster inom ventilation, 71420000 Landskapsarkitektur, 71541000 Byggteknisk projektledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen