589330-2019 - KonkurrensutsättningSverige-SOLNA: Reklam och marknadsföring
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kommunikationstjänster
Referensnummer: 19/108
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79340000 Reklam och marknadsföring
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar olika typer av tjänster inom kommunikationsområdet. Uppdraget består i
Att bistå Rymdstyrelsens kommunikationsavdelning med bl.a. följande:
Kommunikations- och informationsrådgivning inklusive mediehantering samt medie- och
Budskapsträning
Strategiutveckling
Journalistiskt arbete t.ex. artiklar för webb och andra kanaler inklusive att skriva
Pressmeddelanden
Distribution av information samt analys och optimering av spridning i olika digitala kanaler
Produktion och information genom multipla kanaler, t.ex. tryck, evenemang, digitala kanaler
Samt rörligt ljud och bild
Sociala medier
Anbud ska lämnas på hela omfattningen och inefatta samtliga roller. Upphandlingen är inte uppdelat
I flera anbudsområden.
Mer information om uppdragens innehåll i detalj framgår av avsnitt 3 och avsnitt 4 Krav på tjänsten
I detta upphandlingsdokument.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79416000 Public relations, 79822500 Grafisk formgivning, 92312211 Skrivbyråtjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen