Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Projektering Nyköpings resecentrum
Referensnummer: KK19/244
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget avser projektering av Nyköpings resecentrum. Uppdraget omfattar projektering av samtliga handlingar med tillhörande utredningar för i upphandlingsdokumenten beskrivna objekt tillhörande Nyköpings resecentrum. Konsulten ska upprätta separata handlingar för de enskilda objekten och stå för samordning mellan handlingarna så de fungerar i en helhet tillsammans. Nyköpings kommuns framtagna utredningar för detaljplanen för resecentrum ska utgöra grunden i samtlig projektering.
Samordning med av Trafikverket, framtagna handlingar för deras anslutande anläggningar, samt gemensam gestaltning ska genomföras inom uppdraget.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71242000 Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning, 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71540000 Byggteknisk ledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Samordning med av Trafikverket, framtagna handlingar för deras anslutande anläggningar, samt gemensam gestaltning ska genomföras inom uppdraget. Gestaltning av kommunens anläggningar ska utgå från Funktions-, utformnings- och gestaltningsprogram (FUG) framtagen i detaljplanearbetet. Konsulten ska ta fram erforderliga / beskrivna handlingar för utförande och upphandling, enskilt för respektive objekt. Beskrivna etapper och indelningar i upphandlingsdokumenten kan komma att revideras under projekteringen. En övergripande förprojektering för samtliga objekt i en helhet ska efter godkännande utgöra underlag för detaljprojektering av överenskomna handlingar för kommande entreprenader. Detaljprojektering av de enskilda objekten avropas löpande därefter.