589356-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Uppsala: Disponering av kontaminerad jord
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Omhändertagande av förorenade massor - Brandsnäs fd sågverk
Referensnummer: 34256-2208/2019
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90522200 Disponering av kontaminerad jord
II.1.4.
Kort beskrivning
Avfallsmottagningstjänst, för omhändertagande av de förorenade massor som uppstår vid genomförande av saneringsåtgärder vid Brandsnäs fd sågverk, Ydre kommun, Östergötlands län. Saneringsåtgärder är planerade att genomföras år 2020
Avfall ska omhändertas vid godkänd anläggning för behandling eller deponering beroende på avfallets innehåll.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 6 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45112340 Marksanering, 90522300 Behandling av kontaminerad mark, 90722200 Miljösanering, 90732300 Behandling eller återställning av förorenad jord
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Avfallsmottagningstjänst, i form av ett ramavtal för omhändertagande av de förorenade massor som uppstår vid genomförande av saneringsåtgärder vid Brandsnäs fd sågverk, Ydre kommun, Östergötlands län. Saneringsåtgärder är planerade att genomföras år 2020.
Avfall ska omhändertas vid godkänd anläggning för behandling eller deponering beroende på avfallets innehåll. Transport av massor från området kommer att handlas upp inom ramen för kommande schaktentreprenad, och ingår därför inte i föreliggande uppdrag.
Mängden förorenad jord som ska tas bort är i dagsläget skattad till 19000 ton. Den förorenade jorden har, utöver dioxinförorening, ett varierande innehåll av organiskt material (spån, bark, torv, rötter och växtdelar).