58944-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Tyresl: Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Detaljprojektering för Norra Tyresö Centrum
Referensnummer: 2018/KSUH 0011
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser framtagande av bygghandlingar för infrastrukturen i Norra Tyresö centrum i olika deletapper. Denna upphandling avser etapp E3 (a, b, c) därutöver kan flera delatapper att komma att ingå som optioner.
Teknikområden som ska ingå:
Uppdragsledning, gata, trafik, VA inkl. dagvatten, landskap, belysning, ledningssamordning, AMA-redaktör, datasamordning, BAS-P, konstruktion, geoteknik och hydrologi. Underkonsulter tillåts högst inom två ingående teknikområden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71242000 Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning, 71300000 Ingenjörstjänster, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen