58946-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Funktionsentreprenad barmarksrenhållning
Referensnummer: SH 2023-31
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser en funktionsentreprenad gällande barmarksrengöring av Beställarens markytor i Stockholm.
Upphandlingen består till största del av ett fast funktionsuppdrag, men vissa tjänster kommer även avrop efter behov.
Det fasta uppdraget består av tömning av säckställningar/skräpkorgar med i ansökningsinbjudan angiven frekvens. Även tömning av askkoppar och renhållning runt skräpkorgar ingår.
Övriga tjänster som kan komma att avrops efter behov; manuell städning, maskinell sopning, maskinell spolning, maskinell vattenbegjutning, utryckning för omhändertagande av skräp
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 1,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster, 90611000 Gaturenhållning, 90900000 Städning och renhållning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Beställarens bedömning är att avropstjänsterna kommer att utgöra ca 10 – 20 % av den fakturerade volymen