589467-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Märsta: Gräsklippare
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hyra av maskiner
Referensnummer: UH-2021-75
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
16311000 Gräsklippare
II.1.4.
Kort beskrivning
Sigtuna kommun har för avsikt att upphandla uthyrning av byggmaskiner, anläggningsmaskiner och verktyg, bodar och liftar samt avstängningsmaterial. Avtalstiden är tre (3) år med möjlighet till ett (1) års förlängning. Sigtuna kommun upphandlar hyra av maskiner, verktyg, bodar, liftar och avstängningsmaterial åt Sigtuna Vatten & Renhållning AB (SIVAB). SIVAB kommer således att stå med som avtalspart.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 5 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
16311000 Gräsklippare, 16311100 Gräsklippare eller gräsklippningsmaskiner för parker eller idrottsplatser, 34921000 Utrustning för väghållning, 34921100 Gatsopningsmaskiner, 45350000 Maskintekniska installationer, 50500000 Reparation och underhåll av pumpar, ventiler, kranar, metallbehållare och maskiner, 50700000 Reparation och underhåll av utrustning i byggnader, 51100000 Installation av elektrisk och maskinteknisk utrustning, 51500000 Installation av maskiner och utrustning, 51611100 Installation av maskinvara, 77111000 Uthyrning av jordbruksmaskiner med maskinskötare, 77112000 Uthyrning av slåttermaskiner eller jordbruksutrustning med maskinskötare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uthyrning av byggmaskiner, anläggningsmaskiner och verktyg, bodar och liftar samt avstängningsmaterial. Uppskattat avtalsvärde är 5 000 000 SEK.