589472-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Umeå: Medicinska förbrukningsartiklar
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Diabetestekniska hjälpmedel
Referensnummer: HSN 1152-2021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33140000 Medicinska förbrukningsartiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling omfattar fristående rtCGM-system samt kanyl till insulinpenna till Region Västerbotten, Region Norbotten, Region Jämtland Härjedalen samt Region Västernorrland (Region Västernorrland deltar inte i kanyl till insunlinpenna).
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 70 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
rt CGM-system fristående
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33140000 Medicinska förbrukningsartiklar, 33141220 Kanyler
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Denna upphandling omfattar fristående rtCGM-system samt kanyl till insulinpenna till Region Västerbotten, Region Norbotten, Region Jämtland Härjedalen samt Region Västernorrland (Region Västernorrland deltar inte i kanyl till insunlinpenna).
Upphandlingens takvolym är:
Region Västerbotten
rt CGM-system fristående: 55 000 sensorer
Kanyl till insulinpenna: 3 200 000 st
Region Jämtland Härjedalen:
rt CGM-system fristående: 30 000 sensorer
Kanyl till insulinpenna: 2 700 000 st
Region Norrbotten:
rt CGM-system fristående: 46 000 sensorer
Kanyl till insulinpenna: 2 000 000
Region Västernorrland:
rt CGM-system fristående 55 000 sensorer
Kanyl till insulinpenna
Del nr: 2