589473-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Nässjö: Säkerhets-, brandbekämpnings-, polis- och försvarsutrustning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Säkerhet/bevakning samt larmcentralstjänst
Referensnummer: 2021/28
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
35000000 Säkerhets-, brandbekämpnings-, polis- och försvarsutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar:
- Bevakning innefattande rondering, områdesbevakning, ordningsvakt, utryckningar vid larm dygnet runt alla dagar, extrabevakningar.
- Larmcentraltjänster innefattande ta emot och förmedla larm, t ex inbrottslarm, kameralarm och överfallslarm.
Lista med adresser kommer tillhandahållas leverantören efter avtalstecknande. Objekten är bland annat kontor, skolor, förskolor och äldreboenden. Notera att objekt kan försvinna och tillkomma under avtalstidens gång. Kommunen garanterar ingen minsta omfattning av uppdragen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
35000000 Säkerhets-, brandbekämpnings-, polis- och försvarsutrustning, 35100000 Nöd- och säkerhetsutrustning, 35120000 Bevaknings- och säkerhetssystem, 35121700 Larmsystem, 79700000 Undersöknings- och säkerhetstjänster, 79713000 Vakttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Tjänsterna kommer att nyttjas efter behov under avtalsperioden, ingen minsta volym garanteras.
På senare år har tjänsterna nyttjats mer. År 2020 köptes tjänsterna in för närmare 2 000 000 SEK för de upphandlande myndigheterna i Nässjö kommun tillsammans. Aneby kommun nyttjar tjänsten betydligt mindre och hade förra året sammantaget 38 utryckningar och några extrainsatta bevakningar.
Takvolym är 11 600 000 SEK.