Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Rudbecksgatan Fabriksgatan-Österplan, BRT del 4-5
Referensnummer: TN 4895/2019
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45262700 Ombyggnadsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Ombyggnationsarbete av Rudbecksgatan där befintlig körfält
byggs om till busskörfält. Belysning ses över och VA- ledningar
förnyas i samband med ombyggnationsarbetet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45231113 Omläggning av rörledningar, 45233100 Anläggning av huvudvägar och andra vägar, 45233140 Vägarbeten, 45316110 Installation av vägbelysning, 45332200 VA-arbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen