589698-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Programvara och informationssystem – Journalsystem för Elevhälsa
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelJournalsystem för Elevhälsa
BeskrivningUpphandlingen avser upphandla ett molnbaserat system som ska användas för dokumentation inom medicinsk och psykologisk elevhälsa, elevhälsa i realtid och historiskt, samt central administration inom Värmdö kommun. Systemet ska stödja Värmdö kommuns processer utifrån ett systems standardfunktionalitet samtidigt möjliggöra en utveckling och effektivisering av arbetssätt och processer genom automatiseringar där så är möjligt med hjälp av effektiv grundfunktionlitet men även av AI där detta kan skapa mervärde. Lösningen ska omfatta effektiva, säkra och ändamålsenliga funktioner som i vissa delar är unika för en kommunal verksamhet. Systemet ska i sin grundfunktionalitet vara konfigurerat så att lagar, regler och standarder inom elevhälso-området för en kommunal verksamhet, följs och hålls uppdaterade över tid och utan extra kostnad.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 48000000 Programvara och informationssystem
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:104276:Lot:1