58975-2020 - ResultatSverige-Eskilstuna: Patientövervakningssystem
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Patientövervakning barn NEO
Referensnummer: DU-UPP18-0316
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33195000 Patientövervakningssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Patientövervakning till barnkliniken Sörmlands neonatalavdelning samt barn och ungdomsavdelning. Övervaken ska innefatta mobila övervak, centrala övervakningsskärmar och trådlösa handenheter samt slavenheter.
Aktuell upphandling
Upphandlingen avser köp gällande leverans av patientövervakningsutrustning till barn neo inkl. installation, intrimning och provning till driftfärdigt skick.
Upphandlingen omfattar även:
— Förbrukningsvaror, tillbehör och reservdelar som används med utrustningen- Klinisk och teknisk dokumentation- Utbildning av klinisk och teknisk personal- Option på förebyggande underhåll (exkl. reservdelar- Option på förebyggande underhåll (inkl. reservdelar Option på serviceavtal efter utrustningens garantitid-Option på teknisk serviceutbildning medlemmar av köparens tekniska personal- Option på utbildning- Option insamlingsenheter- Option licenser
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33195100 Monitorer, 33195200 Övervakningscentral
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen