589793-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Uppsala: Gips
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Gips och tillbehör
Referensnummer: VF2020-00038
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
44921100 Gips
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen
Upphandlingens referensnummer och benämning är: VF2020-00038 Gips och tillbehör
Upphandlingen Gips och tillbehör och omfattar följande produktgrupper:Se Bilaga 1 artikelspecifikation VF2020-00038
Upphandlingens värde för 12 månader uppskattas till:5 000 000 kronor dock kan inga volymer garanteras.
Varuförsörjningen beräknar takvolymen i kommande ramavtal till 22 000 000 kronor. Takvolymenvärderas med en skälighetsbedömning av verksamhetens behov.
Avtalsperiod
Avtalets beräknade startdatum: 2022-04-01. Avtalsstarten kan förskjutas till följd av överprövning eller andra oförutsedda händelser.
Avtalets beräknade slutdatum: 2024-03-31
Avtalslängden är 24 månader med möjlighet till 2 st förlängningsoptioner à 12 månader.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen