589880-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Inbrotts- och brandlarm – Säkerhetsteknik
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelSäkerhetsteknik
BeskrivningDenna upphandling omfattar succesiva leveranser av säkerhetstekniska arbeten, produkter och material i aktuellt fastighetsbestånd som förvaltas av beställaren samt lokaler som hyrs in av beställaren (sk. inhyrda lokaler). Uppdrag kan avse planerade och oplanerade arbeten som ombyggnationer, reparation, underhåll, service samt i vissa fall nyproduktion. Ramavtal kommer att tecknas med en (1) leverantör per delområde. Delområde 1. Brandlarm, inbrottslarm, passagesystem och kameraövervakningDelområde 2. Digitala lås Beställare är Mora, Orsa och Älvdalens kommunerNodava AB samt dess tre ägarbolagOrsalokaler AB Avgränsningar som ej ingår i detta avtal Hisslarm, driftlarm, personlarm, överfallslarmVälfärdsteknik dvs produkter och tjänster som ger trygghet för brukare, anhöriga och vårdpersonal Revisioner och besiktningar
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 31625000 Inbrotts- och brandlarm
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelSäkerhetsteknik - Brandlarm, inbrottslarm, passagesystem och kameraövervakning
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:81630:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 31625200 Brandlarmssystem, 31625300 Inbrottslarmssystem, 35121700 Larmsystem, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45312000 Installation av larmsystem och antenner, 45312100 Installation av brandlarmssystem, 45312200 Installation av inbrottssystem, 44521120 Elektroniskt säkerhetslås, 98395000 Låssmedstjänster
Del (anbudsområde)LOT-0002
TitelSäkerhetsteknik - Digitala lås
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:81630:Lot:2