589968-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Uppsala: Medicinska förbrukningsartiklar
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Regional anestesi och centrala infarter OMTAG
Referensnummer: VF2022-00058
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33140000 Medicinska förbrukningsartiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
Epidural- och spinalset, spinalkanyler, spinalkanyler, plexuskanyler, CVK-katetrar, injektionsportar, fixering av centrala infarter och tryckmätningsset.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen
Upphandlingens referensnummer och benämning är: VF2022-00058 Regional anestesi och centrala infarter OMTAG
Upphandlingen avser ramavtal och omfattar följande produktgrupper:50:1 EPIDURAL/SPINALSET UTAN TVÄTTSET57:1 SPINALSET MED TVÄTTSET59:4 SPINALKANYL PENCILPOINT62:1 PLEXUSKANYL UTAN NERVSTIMULERING67:1-14 SUBCUTAN VENPORT, 1-LUMEN MED OCH UTAN STICKSKYDD77:1 CVK 3-LUMENSET MED FÖRLÄNGNINGSSLANG MED STICKSKYDDAD PUNKTIONSNÅL97:1-3 TRYCKMÄTNINGSSET ÖPPET MED TRYCKGIVARE99:1-7 TRYCKMÄTNINGSSET SLUTET MED TRYCKGIVARE100:1-5 PULMONARISARTÄRKATETER OCH TILLBEHÖR103:1-6 INFARTSFIXERING CENTRAL INFART UTAN NONWOVEN-KANTUpphandlingen är en fortsättning på huvudupphandlingen VF2021-00031.
Upphandlingens värde för 12 månader uppskattas till:5 200 000 kr, dock kan inga volymer garanteras.
Varuförsörjningen beräknar takvolymen i kommande ramavtal till 24 900 000 SEK/ANTAL. Takvolymen värderas med en skälighetsbedömning av verksamhetens behov.
Avtalsperiod
Avtalets beräknade startdatum: 2023-02-01. Avtalsstarten kan förskjutas till följd av överprövning eller andra oförutsedda händelser.
Avtalets beräknade slutdatum: 2027-01-31
Avtalslängden är 36 månader med möjlighet till 1 st förlängningsoptioner à 12 månader.