590055-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Jönköping: Vattenreningsutrustning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Vattenrening- och centralkoncentratanläggning till Värnamo sjukhus
Referensnummer: RJL 2019/1872
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
42912330 Vattenreningsutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Vattenrening- och centralkoncentratanläggning till Värnamo sjukhus, med tillhörande koncentratdistributionsslingor. I uppdraget ingår även koppling av nyinstallerad vattenreningsanläggning till befintliga vattendistributionsslingor.
Köparen avser även att avropa service av vattenrening- och centralkoncentratanläggning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45231110 Rörläggningsarbete, 45232150 Arbeten för vattenledningar, 45232430 Vattenrening
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingens syfte och mål
Region Jönköpings län ämnar upphandla ny vattenreningsanläggning och centralkoncentratanläggning samt tillhörande dialyskoncentratdistributionsslingor. Därtill avser Köparen att avropa serviceavtal till vattenrening- och centralkoncetratanläggningarna.
Köparen avser att nyttja befintliga vattendistributionsslingor (2 st) på dialyskliniken. Antagen Leverantör är därmed förpliktigad att nyttja redan befintliga vattendistributionsslingor vid installation av vattenreningsanläggning. Samtliga kopplingar och justeringar i samband med installation och montage, fram till att distributionsslingan är driftfärdig, ska ombesörjas av Leverantören.
Målet med upphandlingen är därmed att upphandla Vattenreningsanläggning, inkl. förbehandling, och Centralkoncentratanläggning, inkl. koncentratdistributionsslingor (2 st), som är dimensionerade för minst 7 000 behandlingar per år och klarar att försörja minst 30 tappställen fördelat på 14 behandlingsplatser, 6 uppställningsplatser för dialysmaskiner och 6 platser för teknisk support med vatten för tillredning resp. dialyskoncentrat.
Installation av upphandlade anläggningar och distributionsslingor ska ske under pågående drift av dialyskliniken. Leverantören ska, i samråd med verksamheten, planera leverans, montage och installation, driftsättning etc för att minimera eventuella störmoment för den ordinarie verksamheten.
Upphandlingens innehåll och omfattning specificeras i upphandlingsdokumentets Kravspecifikation.