590055-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Växjö: Kontorsmateriel
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kontors- och skolmaterial
Referensnummer: KS 2023-00150
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
30192000 Kontorsmateriel
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser kontorsmaterial samt förbrukningsmaterial till skolverksamhet.
Upphandlande myndigheter
Alvesta kommun, Lessebo kommun, Ljungby kommun, Markaryds kommun, Tingsryds kommun, Uppvidinge kommun, Växjö kommun, Älmhults kommun,
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
30190000 Diverse kontorsutrustning och kontorsmateriel, 30191000 Kontorsutrustning, exkl. möbler, 30192700 Skriv- och kontorsmateriel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandling kontorsmaterial.
Alvesta kommun,
Lessebo kommun,
Ljungby kommun,
Markaryds kommun,
Tingsryds kommun,
Uppvidinge kommun,
Växjö kommun,
Älmhults kommun,
Omfattning
Upphandlingen avser kontorsmaterial samt förbrukningsmaterial till skolverksamhet. Målet är att teckna ramavtal med en anbudsgivare som ska kunna erbjuda och tillhandahålla ett brett sortiment av artiklar inom anbudsområdet.
Förbrukningsmaterial avsett för användning på kontor såsom kollegieblock, häften, pennor, tidskriftssamlare, brevkorgar, papperskorgar, etiketter, mindre kontorsmaskiner m.m.
Almanackor för kontor och skola.
Förbrukningsmaterial för skolverksamhet: skriv- glos- och räknehäften, blyertspennor, lim, miniräknare m.m.
Batterier så som till exempel Knappcellsbatterier, AA batterier, AAA batterier
Upphandlingen är delad i två delar
- Anbudsområde 1: Kontors- och skolmaterial
- Anbudsområde 2: Batterier
Beräknad volym
Ramavtalets uppskattade värde under avtalstiden till 32 000 000 kr. Några garanterade värden ämnas inte.
Det uppskattade värdet per år fördelas på deltagande myndigheter enligt nedan:
Kommun, Alvesta kommun, 700 000 krLessebo kommun, 700 000 krLjungby kommun, 650 000 kr Markaryds kommun, 250 000 krTingsryds kommun, 450 000 krUppvidinge kommun, 226 000 krVäxjö kommun, 3 500 000 krÄlmhults kommun, 1 600 000 kr