590056-2020 - KonkurrensutsättningSverige-TIDAHOLM: Datorer och datamateriel
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Datorer, surfplattor, tillbehör och produktnära tjänster - Tidaholm och Falköpings kommun
Referensnummer: 20/82
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
30200000 Datorer och datamateriel
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar kommunernas fortlöpande behov av produkter och tjänster inom området datorer, surfplattor, bildskärmar, tillbehör och
Produktnära tjänster. Aktuella volymer per beställningstillfälle kan vara från enstaka- till flera hundra produkter åt gången.
Upphandlande myndigheter är:
Falköpings kommun org.nr: 212000-1744
Tidaholms kommun org.nr: 212000-1736
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 100 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
30213100 Bärbara datorer, 30213500 Handdatorer, 30230000 Datorrelaterad utrustning, 30231300 Bildskärmar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen