590072-2023 - ResultatSverige-Växjö: Gatsopning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Sopsaltning
Referensnummer: GATU.2023.896
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90612000 Gatsopning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling avseende saltsopning av cykelbanor på ett prioriterat stråk i Växjö kommun.
Omfattning
Upphandlingen avser halkbekämpning som utförs av enhet med sop- och saltaggregat, vilket innebär att man sopar bort snön och lägger därefter ut en saltlösning alternativt befuktat salt beroende på förhållandena, så kallad saltsopning eller sopsaltning.
Beräknad volym
Behovet av sopsaltning kan variera kraftigt från år till år, beroende på framförallt väderförhållande.Beställaren beräknar uppdragsvolymen till ca 1 000 000 kr/år. Denna volym ska dock endast ses som ett uppskattat riktvärde och är inte bindande för beställaren. Antagen leverantör ska leverera det faktiska behovet vare sig det över- eller understiger nämnda volym.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90610000 Gaturenhållning och gatsopning, 90620000 Snöröjning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen