Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/elite/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Produkter för skötsel av naturgräs fotbollsplaner
Referensnummer: SFF INF 103/2020
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 03110000 Grödor, trädgårdshandels- och trädgårdsprodukter
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar exempelvis gräsfrö till fotbollsplaner, gödning till fotbollsplaner, dressand till fotbollsplaner, jordanalyser mm. Helsingborg stad har idag ca. 60 aktiva ytor för fotboll. Varav 40 planer är i genomsnitt 110x65 m.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 4 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 03110000 Grödor, trädgårdshandels- och trädgårdsprodukter, 03111000 Frön, 03117200 Växtfrön för särskilda ändamål, 14211000 Sand, 14211100 Natursand, 14310000 Gödningsmineraler, 24400000 Konstgödsel och kväveföreningar, 24440000 Diverse gödselmedel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen