590108-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Skellefteå: Industrimaskiner
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Maskinhyrestjänster
Referensnummer: UH/19/187
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
42000000 Industrimaskiner
II.1.4.
Kort beskrivning
Skellefteå kraft AB ska upphandla ett Koncernövergripande hyresavtal för maskiner, mindre liftar, skylt och avstängningsmaterial, handverktyg, arbetsställningar, containrar/manskapsbodar, elverk, pumpar, med mera.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
31000000 Elektriska maskiner, apparater och förbrukningsvaror samt elektrisk utrustning; belysning, 34221000 Fraktcontainrar för särskilda ändamål, 42120000 Pumpar och kompressorer, 42400000 Lyft- och hanteringsutrustning samt delar till sådan utrustning, 44510000 Verktyg, 44511000 Handverktyg, 44613000 Stora containrar, 45500000 Uthyrning av maskiner och utrustning för bygg- och anläggningsarbete samt väg- och vattenbyggnad, med maskinskötare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Om Skellefteå Kraft
Skellefteå Kraft är en av Sveriges största kraftproducenter, med egna produktionsanläggningar för vindkraft, vattenkraft, värme och bioenergi. Verksamheten består av såväl teknisk utveckling som försäljning och leverans. Dessutom bedrivs verksamhet inom fastighetsuthyrning och bredband.
OMFATTNING
Skellefteå Kraft AB inbjuder till anbudsgivning gällande Maskinhyrestjänster, med diarienummer UH/19/187, enligt nedanstående instruktioner. och bifogade handlingar.
Behovet varierar från år till år så Beställaren garanterar därmed inga volymer. Leverantören är skyldig att leverera det verkliga behovet. Beställaren kommer teckna avtal med EN Leverantör.