590143-2019 - ResultatSverige-Stockholm-Arlanda: Ställverk
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Service och underhåll av ställverk på Arlanda och Bromma Flygplats
Referensnummer: SDA2019-00373
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
31214000 Ställverk
II.1.4.
Kort beskrivning
På Swedavias flygplatser Arlanda och Bromma finns distributionsanläggningar för el med stationer och ställverk. Distributionen är uppbyggd av högspänningsnät som består av kabel med spänningen 10 och 20 kV och ca 85 stationer med hög-och lågspänningsställverk, transformatorer och kontrollutrustning. Uppdraget avser service, underhåll och tillståndskontroll av brytare, frånskiljare, kompaktställverk, transformatorer, reläskydd och batterier från flertalet olika märken, så som ABB, Siemens, EATON, Schneider, Merlin Gerin, Terasaki, Varta, Strömberg, Eldaco, France Transfo, ASEA, mfl. Arbetet avser både planerat underhåll och akuta åtgärder 365 dagar, 24 h/dygn.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
31214000 Ställverk, 45213352 Byggnation av servicedepå, 50700000 Reparation och underhåll av utrustning i byggnader, 50800000 Diverse reparationer och underhåll
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen