59016-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Orsa: El-, vatten- och energiverk
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Strategisk konsult för design och utförande av vattensystem
Referensnummer: NDV 2022/12-015
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
65000000 El-, vatten- och energiverk
II.1.4.
Kort beskrivning
Strategisk konsult för analys,konstruktion,planering,dimensionering och installation  av komponenter och system för vattendistrubition i samhällen.
Uppdraget utförs inom Nodavas ägarbolag: Älvdalen vatten och Avfall AB,Orsa Vatten och avfall AB samt Moravatten.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 30 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
65000000 El-, vatten- och energiverk, 65100000 Vattendistribution och tillhörande tjänster, 65110000 Vattendistribution
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Löpande uppdrag allt eftersom politiska beslut fattas i respektive ägarbolag.