590210-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Landvetter: Hotell-, restaurang- och detaljhandelstjänster
Koncessionsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/23/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Koncession av café med kompletterande kiosksortiment Göteborg Landvetter Airport
Referensnummer: SDA 2019-01299
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
55000000 Hotell-, restaurang- och detaljhandelstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Koncessionshavaren ska bedriva ett Café med kompletterade kioskutbud placerat på Göteborg Landvetter Airport. Enheten ligger inom terminalens Non Schengen område vilket innebär att verksamheten kommer möta en kundgrupp som till stor del utgörs av utländska resenärer. Att lyfta fram och tydliggöra en skandinavisk känsla, vad gäller såväl kommersiell design som sortiment, kommer vara utmärkande för denna enhet.
För de fall att anbudslämnande företag vill använda sig av European Single Procurement Document (ESPD) kommer Swedavia möjliggöra för detta genom att på begäran skicka ut dokumentet till det anbudslämnande företaget. Dokumentet kan sedan fyllas i och bifogas anbudet. Användandet av ESPD är frivilligt.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 19 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Koncessionen är uppdelad i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Koncessionshavaren ska bedriva ett Café med kompletterade kioskutbud placerat på Göteborg Landvetter Airport. Enheten ligger inom terminalens Non Schengen område vilket innebär att verk-samheten kommer möta en kundgrupp som till stor del utgörs av utländska resenärer. Att lyfta fram och tydliggöra en skandinavisk känsla, vad gäller såväl kommersiell design som sortiment, kommer vara utmärkande för denna enhet.