590210-2021 - ResultatSverige-Lund: Utrustning och instrument för tandvård och underspecialiteter
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Intraoral skanner
Referensnummer: FTV/210019
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33130000 Utrustning och instrument för tandvård och underspecialiteter
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling avseende inköp av intraoral skanner för skapande av digitala dentala avtryck för bruk på Folktandvården Skånes kliniker. Upphandling infattar också tillhörande tjänster, exempelvis tillbehör, support, underhåll och utbildning.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33131000 Tandläkarinstrument, 38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas), 38520000 Skannrar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Allmänna krav
Skakrav är obligatoriska krav som måste uppfyllas. FTV kan begära att anbudsgivaren ska visa att de uppställda förutsättningarna och kraven i upphandlingsdokumenten är uppfyllda.
Uppfylls inte samtliga obligatoriska krav kommer anbudet att förkastas.
Anbudsgivaren uppmanas att följa anvisningarna i det elektroniska anbudsformuläret (TendSign) som används för anbudsgivning.
Det är av yttersta vikt att anbudet innehåller samtliga efterfrågade uppgifter och att samtliga obligatoriska frågor är besvarade, särskilt med anledning av de mycket begränsade möjligheterna att efter anbudstidens utgång inhämta eller inkomma med förtydligande och/eller kompletterande uppgifter.
Anbudsgivaren uppmanas att gå igenom sitt anbud mycket noga innan det lämnas in för att kontrollera att den efterfrågade informationen finns med, alla frågor är besvarade och att samtliga bilagor bifogats anbudet.