590213-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Arlanda: Hotell-, restaurang- och detaljhandelstjänster
Koncessionsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/23/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Koncession Kiosk T5CB Arlanda Airport
Referensnummer: SDA 2019-01292
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
55000000 Hotell-, restaurang- och detaljhandelstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Koncessionshavaren ska driva en kiosk på T5CB på Stockholm Arlanda. Kiosken ska ha ett blandat sortiment av enklare kalla maträtter och drycker för take away. Utöver det även konfektyr, receptfria läkemedel, tekniktillbehör och researtiklar samt ett brett tidningssortiment.
Koncessionshavaren ska i enlighet med villkoren i detta avtal jämte tillhörande bilagor, driva en kiosk på T5CB på Stockholm Arlanda. Kiosken ska ha ett blandat sortiment av enklare kalla maträtter och drycker för take away. Utöver det även konfektyr, receptfria läkemedel, tekniktillbehör och researtiklar samt ett brett tidningssortiment.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 94 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Koncessionen är uppdelad i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
55000000 Hotell-, restaurang- och detaljhandelstjänster, 55300000 Restaurang- och serveringstjänster, 55900000 Detaljhandelstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
För de fall att anbudslämnande företag vill använda sig av European Single Procurement Document (ESPD) kommer Swedavia möjliggöra för detta genom att på begäran skicka ut dokumentet till det anbudslämnande företaget. Dokumentet kan sedan fyllas i och bifogas anbudet. Användandet av ESPD är frivilligt.