590227-2019 - ÄndringSverige-Stockholm: Transportutrustning och transporthjälpmedel
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
Förordning (EG) nr 1370/2007
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av pendelbåtstrafik avseende linje 82 (Djurgårdsfärjan)
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34000000 Transportutrustning och transporthjälpmedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget planeras att omfatta utförande av kollektivtrafik med pendelbåt på linje 82 (Djurgårdsfärjan) samt andra åtaganden och funktioner som sammanhänger med trafikåtagandet, t.ex. halkbekämpning vid bryggor och kajer, trygghetsskapande resurser och trafikinformation.
Uppdraget kan eventuellt komma att omfatta bemanning av terminaler.
Antal resenärer per år: 2016 2017 2018
2 820 000 2 880 000 2 800 000
Antal utbudstimmar per år: 9 500 10 100 10 200
Antal fartyg: 4 st. Djurgårdsfärjor
Antal stopp: 3 st. hållplatser