590306-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Eldistribution och tillhörande tjänster – Underhållsröjning (UHR) 2026, inkl ramavtal
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem - Meddelande om ändring
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelUnderhållsröjning (UHR) 2026, inkl ramavtal
BeskrivningEntreprenaderna omfattar underhållsröjning av regionnätsledningar 30-130 kV och underhållsröjning av lokalnät 0,4-24kV. Varje objekt behandlas som en huvuddel, vilket innebär att de beställs individuellt och regleras var för sig. Volymerna av underhållsröjningen när det gäller objekten kommer att beskrivas i mängdförteckningar för regionnät respektive lokalnät. Angivna volymer i mängdförteckningarna är reglerbara. I samband med projektupphandlingen för 2026 års volym kommer ramavtal upprättas. Som option kan ramavtalen förlängas 1+1 år med avsikten kunna genomföra en förnyad konkurrensutsättning för volymer 2027 och 2028 samt kunna avropa ytterligare röjningsåtgärder löpande.
Typ av förfarandeFörhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 65300000 Eldistribution och tillhörande tjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:117700:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 77210000 Skogsavverkning, 77230000 Tjänster förknippade med skogsbruk