Huvudsaklig verksamhet Allmänna offentliga tjänster
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Återförsäljare av Lastbilar samt tillhörande tjänster
Referensnummer: 20/9
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 34133000 Ledade lastbilar
II.1.4.
Kort beskrivning
Sveriges Television har lastbilar för att transportera utrustning för fjärrproduktion. I första hand gäller ramavtalet återanskaffning och ersättning av SVTs två lastbilar, inklusive anpassning men kan även komma att omfatta andra behov. Upphandlingen omfattar både nya och begagnade lastbilar.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 34140000 Tyngre motorfordon
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen