2. Förfarande
Förfarande
Titel: RFI (Request for information) balansansvarig aktör och elhandlare med teknisk och affärsmässig kapacitet
Beskrivning: Syftet med denna RFI (Request for Information) är att skapa en uppdaterad överblick över vilka erbjudanden som finns på marknaden, hur leverantörernas lösningar är uppbyggda, och på vilket sätt dessa kan gagna LEAB. Vi vill därigenom stärka vårt kunskapsunderlag inför en kommande upphandling och säkerställa att upphandlingsdokumentation och kravspecifikation anpassas efter dagens tekniska och kommersiella möjligheter.
Intern identifierare: 2025/47
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 65300000 Eldistribution och tillhörande tjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 09300000 Elektricitet, värme, sol- och kärnenergi, 09310000 Elektricitet, 71314000 Energi och tillhörande tjänster, 71314200 Energiförvaltning