59057-2020 - Frivillig förhandsinsynSverige-Uppsala: Provrör
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Biobanksrör
Referensnummer: VF2019-0017
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33192500 Provrör
II.1.4.
Kort beskrivning
Leverantören av biobanksrör skall kunna erbjuda följande:
· Rör, racks och caps som utan omställning eller ombyggnation av robotutrustning är kompatibel med befintlig utrustning och befintlig rörtyp, (till exempel med exakt samma höjd men även övriga mått identiska), vid Uppsala biobank.
Varuförsörjningen för avsikt att tilldela kontrakt genom förhandlat förfarande utan föregående annonsering. Förutsättningar enligt 6 kap 14 § punkt 2. Tilltänkt leverantör är Nordic Biolabs AB med avtalslängd på två (2) år med option på maximalt 24 månader, upphandlingsvärdet för 12 månader uppskattas till 700 000 SEK.
10 dagars avtalsspärr tillämpas. Avtalsspärren gäller från och med 2020-02-05 till och med 2020-02-17.
Avtal kommer tidigast att tecknas 2020-02-18.
Vid ytterligare frågor vänligen kontakta undertecknad.
Kent Ström, Upphandlare
E-post: kent.strom@varuforsorjningen.se
Telefon: 018-611 32 14
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33141300 Utrustning för venpunktering och blodprovstagning, 33190000 Diverse medicinktekniska produkter, 38430000 Detektions- och analysutrustning, 38900000 Diverse mät- och provinstrument
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Varuförsörjningen med de ingående landstingen Dalarna, Sörmland, Uppsala, Västmanland och Örebro, samt i detta fall via fullmakt tillkommande landstingen Värmland och Gävleborg avser att teckna avtal för biobanksrör, caps och racks.
Biobanken i Uppsala, som hanterar ovan nämnda landstings biobanksprover, har anpassat sina processer och främst sin
Robotutrustning (såväl hård- som mjukvara) efter de befintliga rören och rackens utformning. I processen för biobankning ingår bland annat följande automatiserade steg; alikvotering, inscanning, plockning och infrysning samt utplockning av lagrade prover, allting sker med koppling till laboratorieinformationssystemet för spårbarhet. Robotutrustningen är således optimerad för att hantera befintliga biobanksrör vilket innebär att ett byte av rörtyp till en modell med exempelvis annan höjd eller diameter medför omställnings- och ombyggnationskostnader i storleksordningen 2,5 - 3 miljoner