59063-2020 - Frivillig förhandsinsynSverige-Vänersborg: Medicinsk utrustning
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Operationsbord till hybridsal Sahlgrenska Universitetssjukhuset Östra.
Referensnummer: RS 2020-00339
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlande myndighet, VGR, anser att tekniska skäl enligt LOU Kap.6, §14, stycke 2 föreligger. Se bifogad motivering.
Inköpet avser 1st operationsbord, TruSystem 7500 Hybrid plus samt 5 st operationsbord, TruSystem 7500 V2 och inkluderar toppar och tillbehör.
I samband med denna annons startar en tio (10) dagars avtalsspärr under vilken avtal inte får tecknas. Eventuella intressenter har under denna tidsperiod möjlighet att opponera sig mot upphandlande myndighets val av förfarande.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33192230 Operationsbord
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen